Haber

Akbelen’deki ağaçların izinsiz kesildiği ortaya çıktı

MUĞLA – Çevre ve Ekoloji Hareketi (ÇEHAV) avukatları, Muğla Akbelen Ormanı’ndaki ağaçların izinsiz kesildiğini duyurdu. ÇEHAV’ın sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya ve paylaşılan belgelere göre, 28 Kasım 2020 tarihinde Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. Firma adına verilen orman kesim izni 28 Aralık 2021 tarihinde sona ermiştir.

Orman Genel Müdürlüğü, davaya konu olan orman izin süresinin sona ermesine rağmen, orman izninin uzatılmasına ilişkin herhangi bir işlem yapılmadığının belirtildiği açıklamada, şirketin uzatma yaptığını iddia etti. 7 Ekim 2021 tarihinde başvuru. Ancak uzatma başvurusunun yapıldığı tarihte idari işlemin yürütülmesinin durdurulması kararı. Başvuru tarihi itibariyle askıya alınan ve o an itibariyle hukuki varlığı olmayan orman kesim izninin süresinin uzatılması hukuken mümkün değildir.

‘BÜTÜN SORUMLULAR HAKKINDA SORUŞTURMALAR BAŞLATILMALI’

Katliamların başladığı 24 Temmuz 2023 tarihinden bugüne kadar olan tüm kesimlerin hukuka aykırı olduğu vurgulanan açıklamada, “Ayrıca kolluk kuvvetlerinin tüm müdahaleleri, tutuklama ve gözaltıları ile TCK’nın tüm kararları hukuka aykırıdır. Sulh Ceza Hakimliği buna dayanarak hukuka aykırıdır.Katliamlara derhal son verilmeli,jandarma ve polisler alanı terketmeli ve hukuksuzlukların sorumluları hakkında derhal soruşturma başlatılmalıdır.(DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu