Haber

Algı medyasının maskesi düştü! Yeni bir skandal yarattılar

  • Haber7 – ÖZEL

Erzincan’da meydana gelen heyelan sonucu 9 vatandaşımız toprak altında kaldı. Kayıp vatandaşlarımızın bulunması için İçişleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve ilgili tüm yetkililer yoğun çaba harcıyor. Ancak muhalif yayın organı Halk TV’nin muhabiri yeni bir algı operasyonu gerçekleştirdi. Yayın sırasında maske takan muhabir, yayın biter bitmez maskesini çıkararak yayını izleyen vatandaşları yanılttı.

YENİ BİR ANLAYIŞIN PEŞİNDELER

Erzincan İliç’te altın madeninin bulunduğu bölgede meydana gelen heyelanın ardından sosyal medya X uygulamasında konuyla ilgili bazı asılsız paylaşımlar yapıldı. Fırat Nehri’ne siyanür ve silfurik asit karıştırıldığı söylenerek yöre halkı yanıltıldı. heyelan sonucu. Kamuoyunun gündemine oturan bu asılsız tezlere bir yenisi daha eklendi.

Toplumu ilgilendiren her konuda vatandaşları yanlış bilgilendiren Halk TV kanalı, yeni bir algıya hazırlanmaya çalışırken yakalandı. İddiaya ilişkin yayın yapan Halk TV muhabiri maskeyle kameraların karşısına çıktı. Yayın bittikten hemen sonra maskesini çıkarıp cebine koydu.

ALGILARA KARŞI CEVAPLAR GECİKMEDİ

Erzincan’da meydana gelen heyelan sonucu gerek sosyal medya gerekse televizyon yayınlarında vatandaşları yanlış bilgilerle bilgilendiren hesaplara karşı ilgili kurum ve kişiler gerçeğin ortaya çıkarılması için açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sosyal medyada paylaşılan bazı görüntülere ilişkin ‘Erzincan’da altın madeni sahasında meydana gelen heyelan sonucu siyanürlü toprak Fırat Nehri’ne aktı’ iddiası doğru değildir. İddia edilen görüntüler Fırat Nehri’ne ait değildir. Nehir veya herhangi bir baraj, ancak Erzincan’ın İliç ilçesinde bulunan altın madeninin atık havuzuna aittir. Bölgede meydana gelen heyelanın maden sahasındaki atık havuzuyla alakası yoktur.”

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Şu anda herhangi bir sızıntı yok. Olsaydı size açıklardık. Fırat Nehri’ne sızıntı yok. Heyelan olmuş yani bu heyelan dışında bir sorun yok. Bütün ekipler geliyor, onlar geliyor.” Bütün kontrolleri burada yapacağız.”

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu