Haber

Almanya’nın Çin’e yönelik strateji belgesi medyaya sızdı

Almanya’nın yeni Çin stratejisinde, bu ülkeyle olan ilişkilerinde insan hakları konusunu ön plana alacağı iddia edildi.

Der Spiegel’e sızdırılan, Alman Dışişleri Bakanlığının Çin’e yönelik taslak gelecek stratejisi belgesine göre, insan hakları, Almanya’nın Çin ile münasebetlerinde daha merkezi bir pozisyona getirilecek.

Taslak evrakta, insan haklarının “bölünmez olduğu ve ne kültürel ne de dini açıdan göreceleştirilemeyeceği” söz edildi.

Taslağın 18’inci sayfasında “Avrupa Birliği (AB) çerçevesinde, insan hakları ihlallerinden arınmış tedarik zincirlerinin başka yollarla sağlanamaması halinde, özellikle yoğun insan hakları ihlallerinin yaşandığı bölgelerden ithalatın durdurulmasını desteklemeye de hazırız.” tabirlerine yer verilerek gerektiğinde sert yaptırımların göz arkası edilmeyeceği vurgulandı.

59 sayfalık taslak metinde, yeni bir blok çatışması amaçlanmadığı lakin rekabet konusunda hiçbir stratejik boşluk bırakılmaması gerektiği kaydedildi.

Belgede, Almanya’nın yeni Çin stratejisinin, Çin’in Batı Balkan bölgesindeki tesirini sonlandırmaya odaklandığına işaret edilerek, Almanya ve AB’nin, Pekin’in bu atağına karşı Batı Balkanlar ile iş birliğini ağırlaştıracağı ve AB’ye katılım süreçlerini ilerletecekleri belirtildi.

“Çin ve Rusya giderek yakınlaşıyor.” ifadesi kullanılan belgede, Ukrayna’ya karşı savaşta Çin’in “aslında” Rusya’nın yanında yer aldığına işaret edildi.

Taslak dokümanda Çin’in Tayvan politikası da eleştirildi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi için kaleme aldığı makalede, “Çin Komünist Partisi Kongresi’nin son sonuçlarının kendisini Çin’e yönelik siyasette bir değişikliğin gerekli olduğuna ikna ettiğini” yazmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu