Haber

Avusturya’da müzayedede satılıp Fransa’da yakalanan 8 bin 659 eser, Türkiye’ye iade edilecek

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Fransa’da yakalanan 8 bin 659 tarihi eserin Türkiye’ye iade edileceğini duyurdu.

Bakan Ersoy sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, her şeyin Kaçakçılıkla Mücadele Daire Başkanlığı’nın 2019 yılında Avusturya’da bir müzayede firmasında satışa çıkan Anadolu kökenli çok sayıda sikkeyi tespit etmesiyle başladığını, Avusturya’da başlatılan incelemenin Fransa’ya bağlandığını belirtti.

Fransa kolluk kuvvetlerinin Türkiye’den yasadışı yollarla yurtdışına çıkarılan bu eserleri pazarlayan kişilere karşı geniş kapsamlı ve örnek bir soruşturma başlattığını ifade eden Ersoy, bu sırada Türk polisinin Anadolu ve Miras Operasyonu ile bu eserleri kaçıran suç şebekesinin Türkiye ayağını çökerttiğini hatırlattı.

Bakan Ersoy, şöyle devam etti: “Dünya Gümrük Örgütü, ülkeler arasındaki koordinasyonu sağlayarak bilgi akışını güçlendirdi. Tüm bu çabaların sonucunda Fransız Gümrük ve İstihbarat Birimi tarafından aralarında sikke ve yazıtların da bulunduğu 8 bin 659 eser yakalandı. Fransa’da yakalanan 8 bin 659 eserimizi iade alıyoruz.

Başta Fransa Gümrük ve İstihbarat Birimi ile İçişleri Bakanlığı’mız Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Başkanlığı olmak üzere, Bulgaristan, Almanya, Avusturya ve Dünya Gümrük Örgütü yetkililerine, Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğüne, Adalet Bakanlığına, Dışişleri Bakanlığına ve tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu