Ekonomi

BOJ Başkanı kolay para politikasının genişletilmesi gerektiğini vurguladı

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Kazuo Ueda, merkez bankasının aşırı gevşek para politikasını sürdürmesi gerektiğini vurgulayarak, yüzde 2’lik enflasyon hedefine henüz istikrarlı bir şekilde ulaşılmadığını belirtti. Başkan, Japonya ekonomisinin artan tüketim ve sermaye harcamalarının etkisiyle ılımlı bir şekilde toparlansa da BOJ’un enflasyonun istikrarlı bir şekilde %2 hedefine ulaşacağı konusunda tam olarak ikna olmadığını belirtti.

Ueda, parlamentoda yaptığı konuşmada, enflasyon trendinin 2025 mali yılı itibarıyla yüzde 2 hedefine doğru kademeli olarak hızlanmasını beklediğini ifade etti. Ancak bunun pozitif bir ücret enflasyonu döngüsüyle birlikte gerçekleşmesi gerektiğini vurgulayan Ueda, ciddi bir enflasyon artışının da söz konusu olduğunu ifade etti. Japonya’nın böyle bir döngü yaşayıp yaşamayacağına dair belirsizlik.

Enflasyonun BOJ’un %2 hedefini bir yılı aşkın süredir aşmasına rağmen Ueda, mevcut para politikasının sürdürülmesinde sabırlı olunması gerektiğinin altını çizdi. Merkez bankası, yendeki düşüş ve ithalat maliyetlerindeki artıştan her zaman sorumlu tutulan değerli teşvik programını aşamalı olarak kaldırmaya başlama baskısı altında.

Ancak Japon ekonomisinin Temmuz-Eylül döneminde daralıp iki çeyrek üst üste büyümesi, BOJ’un teşvikleri kademeli olarak azaltma çabalarını zorlaştırdı. Yumuşak tüketim ve ihracattan etkilenen bu daralma, merkez bankasının istikrarlı enflasyona doğru ilerlerken ultra gevşek para politikasını sürdürmesi ihtiyacının altını çizdi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu