Yaşam

Challenger Uzay Aracının Kalıntıları 36 Yıl Sonra Bulundu

NASA, geliştirdiği ikinci uzay aracı Challenger ile 7 astronotunu uzaya göndermeyi planlıyordu. Lakin fırlatmanın gerçekleştiği 28 Ocak 1986 gününde uzay mekiğinin ziyan gören contaları büyük bir faciaya yol açtı. Uzay mekiği, uçuşunun 73. saniyesinde infilak etti, 7 astronot hayatını kaybetti.

Challenger mekiğine ilişkin kesimlerin birçoğu toplanmış olsa da, bugün 35 yıldır okyanusta yatan yeni bir modül keşfedildi. History Channel’da yayımlanacak bir belgeselde keşfedilen kesim, NASA tarafından incelendi ve parçanın Challenger’a ilişkin olduğu doğrulandı.

Challenger’a ilişkin modülün bulunduğu o anlar:

NASA’nın Challenger mekiğine ilişkin modül, History Channel’ın paylaştığı bir tanıtım fragmanında gözüktü. Fragmanda, kesimin üzerindeki kumlar temizleniyordu. Modül, 20 santimetrelik karolarla kaplı ve toplamda 6 metre uzunluğa sahipti. Fragmanın sonunda ise bir dalgıç, “Galiba NASA ile konuşmalıyız.” diyordu.

NASA, kelam konusu modülün mekiğin hangi kısmına ilişkin olduğunu paylaşmadı. Ama karo kesimlerin, mekiğin orta bölgesine ilişkin olabileceğini gösterdiği paylaşıldı.

Parça, Bermuda Şeytan Üçgeni olarak bilinen bölgenin, kuzey doğusunda bulundu. Belgesel grubu, aslında ikinci dünya savaşından kalma uçak araçlarının peşinden gidiyordu.

Challenger, 35 yıl evvel bu türlü infilak etmişti:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu