Haber

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Cezayir Devlet Başkanı ile Görüştü

PEKİN, 18 Temmuz (Xinhua) — Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Salı günü Pekin’de Cezayir Devlet Başkanı Abdel Majid Tebboune ile bir araya geldi.

2023 yılının iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 65. yıl dönümü olduğunu hatırlatan Xi, Çin ve Cezayir’in ortak kalkınma ve ulusal diriliş yolunda samimi dostlar ve doğal ortaklar olduğunu kaydetti.

Xi, ülkesinin modernleşme yolunda Çin ulusunun büyük dirilişini her yönüyle hızlandırırken, Cezayir’in “Yeni Cezayir” inşa etmeye çalıştığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Xi, “Çin, iki ülke arasındaki kadim dostluğu sürdürmek ve kapsamlı stratejik ortaklığı daha da geliştirmek için Cezayir ile birlikte çalışmaya isteklidir.” dedi.

Xi, iki tarafın kendi temel çıkarlarını ilgilendiren konularda birbirinin yanında olması gerektiğini vurguladı.

Başkan, Çin’in Tayvan, Sincan ve insan hakları konularındaki adil duruşuna sağlam desteği için Cezayir’e teşekkür etti. Xi, Çin’in Cezayir’in ulusal egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünün korunmasına tam destek verdiğini, Cezayir’in ulusal şartlarına uygun kalkınma yolunu desteklediklerini ve iç işlerine dış müdahaleye karşı olduklarını ifade etti.

Xi, iki tarafı Üretim ve Yol Girişimi üzerinde işbirliği yapmaya, altyapı, petrokimya, mineraller ve tarım gibi klasik alanlarda ortaklıkları derinleştirmeye, havacılık, nükleer enerji, bilişim ve telekomünikasyon ve yenilenebilir enerji gibi yüksek teknoloji alanlarında işbirliğini ilerletmeye ve yeni büyüme alanları yaratmaya teşvik ediyor. isminde.

Çin’in imkanları ölçüsünde Cezayir’in ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkı sağlamaya devam edeceğini belirten Xi, Cezayir’den daha kaliteli ürünler ithal edeceklerini ve Çinli firmaları Cezayir’de iş yapmaya teşvik edeceklerini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu