Haber

Çin Merkez Bankası’ndan Reel Ekonomiye Daha Güçlü Destek Sözü

BEİJİNG, 17 Kasım (Xinhua) — Çin Merkez Bankası, Çarşamba günü ihtiyatlı para siyasetini uygulama ve gerçek iktisada daha fazla takviye verme eforlarını artırma taahhüdünde bulundu.

Çin Merkez Bankası, üçüncü çeyrek para siyaseti raporunda, daha uygun bir ekonomik performans elde etmek için para arzı ve toplumsal finansmanın makul oranda büyümesini sağlayacağını söyledi lakin “taşırma sulaması” muhtemelliğine karşı kapıları kapadı.

Politika ve kalkınma bankalarına, finansal araç kotaları ve yeni eklenen 800 milyar yuanlık (yaklaşık 114 milyar ABD doları) kredi limitini tam olarak kullanmaları talimatı verilirken ticari bankalar, orta ve uzun vadeli kredilerini genişletmeye yönlendirilecek.

Merkez bankası, gelecekte enflasyonun yükselme mümkünlüğünü göz önünde tutacağını ve istikrarlı tahıl üretimi ve kararlı bir güç piyasasını kolaylaştırmak üzere harekete geçeceğini söyledi.

Özellikle iktisadın zayıf halkalarına ve Kovid-19’dan çok etkilenen dallara finansal takviye sağlanacak ve küçük ve mikro firmalar ile özel işletmelere yönelik krediler de teşvik edilecek.

Merkez bankası, önde gelen gelişmiş ülkelerdeki ekonomik kalkınmaların ve para siyaseti düzenlemelerinin yayılma tesirlerinin de yakından izleneceğini söyledi.

Rapora nazaran, renminbinin döviz kuru temel olarak makul ve istikrar seviyesinde istikrarlı kalacak ve sisteme ait hiçbir finansal risk olmaması biçimindeki kırmızı çizgi korunacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu