Haber

Depremzede aileler hem ev hem de iş arıyor

KAHRAMANMARAŞ’tan ailesiyle birlikte İzmir’e gelen 3 çocuk babası Ahmet Kalaylı (33), yeni bir hayat kurmak için hem ev hem de iş aradıklarını söyledi. Hatay’dan geldiğini belirten 4 çocuk annesi Mine Alataş (53), “Çaresizlik içinde bekliyoruz. Arkadaşlarımı, tanıdıklarımı kaybettim” dedi.

Kahramanmaraş’ta yaşayan Ahmet Kalaylı, 8 aylık hamile eşi ve 3 çocuğuyla birlikte depreme yakalandı. Evleri ağır hasar alınca, kendisi ve ailesi İzmir’in Çiğli ilçesinde. SporMilli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Cihannüma Kız Öğrenci Yurdu’na yerleştirilen Kalaylı, depremde yaşadıklarını anlattı.

Bir dokuma fabrikasında vardiyalı çalışan Kalaylı, depremde mesaisinden döndüğünü ve şu an uyumadığını belirterek, “Dışarıda kar yağıyordu, eşimle çay içtik, oturduk. Çocuklarım bayıldı. Uyudum Mucize Uyandım Camlar Patladı Dayanamadık Çocukları Kucağıma Aldım Kendimizi Dışarı Attık Eşim de 8 Aylık Hamile Yaşadığımız Endişeyi Unutamıyorum kuzenlerimi kaybettim evimiz ağır hasarlı olduğu için yıkılacak yeni bir hayat kurmamız lazım hem ev hem de iş arıyoruz diğer geldiğimiz ailelerin evleri de yıkılacak .”

Hatay’da depremi yaşayan 4 çocuk annesi Mine Alataş, tüm hayatlarını geride bıraktıklarını belirterek, İzmir’e geldiklerini ve çaresizlik içinde beklediklerini söyledi. Eşinin vefatından sonra bir kızının evlendirildiğini ve oğlunun Gaziantep’te öğrenci olduğunu ifade eden Alataş, “Deprem olduğunda biz uyuyorduk. Kızımın ‘Anne’ diye bağırdığını duydum. Oğlum da geldi, biz de geldik. birbirimize sarılıp ağladık.Sarsıntı uzun sürdü ve yavaş yavaş hızlandı.Ceketimizi alıp dışarı çıktık.İskenderun’da yollar çatladı.Dışarısı soğuktu.Burada 4 gün geçirdikten sonra geldik. trenle İzmir’e. AFAD bizi buraya yerleştirdi. Ondan sonra harcar mıyız bilmiyorum. Evimiz, eşyamız, hayatımız orada kaldı. Çaresizlik içinde bekliyoruz. “Arkadaşlarımı, tanıdıklarımı kaybettim. Daire hasar gördü, artık kimse yaşamıyor. Tek çaremiz buraya gelmekti” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu