Haber

Döner Kardeşlere verilen hapis cezalarının bir kısmı bozuldu

Yargıtay, ZEYTİNBURNU ve çevresinde ‘Döner Kardeşler’ olarak bilinen organize suç örgütünün elebaşı Turhan Döner ve kardeşi Emirhan Döner’e verilen hapis cezalarının bir kısmını bozdu. Kararın ardından Bakırköy 20. Ağır Ceza Mahkemesi, Döner kardeşlerin yattıkları süre dikkate alınarak tahliyesine karar verdi. Ancak Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, “Turhan Döner’in 2036 yılında, hükümlü Emirhan Döner’in ise 2040 yılında şartlı tahliye edileceği anlaşılmıştır.”

Zeytinburnu ve çevresinde çok sayıda yağma ve gasp olayına karışan şebeke, parasını isteyen bir vatandaşı kaçırıp dansöz elbisesi giydirdikten sonra bu sahneleri internette paylaşmasıyla gündeme geldi. Bakırköy 20. Ağır Ceza Mahkemesi, Emirhan Döner’e 7 ayrı suçtan 44 yıl 3 ay, kardeşi Turhan Döner’e ise 7 ayrı suçtan 34 yıl 10 ay hapis cezası verdi. Kararın ardından belge, itiraz üzerine istinaf mahkemesine gitti ve orada cezalar onandı. Ancak itiraz üzerine belge bu kez Yargıtay’a gitti. Yargıtay Ceza Dairesi, cezaların bir kısmını bozdu, bir kısmını da onadı. Kararın bir kısmının bozulmasının ardından Bakırköy 20. Ağır Ceza Mahkemesi, Döner kardeşlerin, diğer suçtan tutuklu veya hükümlü olmadıkları takdirde, yattıkları süreyi de dikkate alarak 2 gün önce tahliyesine karar verdi. Yargıtay’ın kararının ardından Bakırköy 20. Ağır Ceza Mahkemesi belgelerle ilgili yeniden yargılama yapacak.

BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA

Bu arada Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Döner kardeşlere verilen hapis cezalarının bir kısmının bozulduğunu ancak diğer hataları nedeniyle tutukluluklarının devam ettiğini bildirdi.

Açıklamada, “Döner kardeşlerden hükümlü Turhan Döner ve hükümlü Emirhan Döner’in, bozma kararına göre başka bir suçtan tahliye edildiği, kesinleşen ana suç ve cezalar itibarıyla Turhan Döner’in idam edileceği belirtildi. Edirne F Tipi Cezaevi’nde, sanık Emirhan Döner ise Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde idam edilecek.” “Hükümlü Turhan Döner’in 2036 yılında, hükümlü Emirhan Döner’in ise 2040 yılında şartlı tahliye edileceği anlaşılmıştır.”

haberkulp.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu