Ekonomi

Dubai artık Rus altın ticaretinin merkezi değil

Ukrayna’nın işgali sonrasında Londra’dan çekilen Rus altın ticareti, önce Dubai’ye kayarken, şimdi yeni merkez olan Hong Kong’a kayıyor.

Hong Kong, uzun süredir dünyanın en büyük tüketici pazarı olan Çin ana karasına külçe altın girişi için değerli bir kanal olmuştur, ancak Rusya sevkiyatları da Nisan ayından bu yana arttı.

Hong Kong bu yıl 68 ton Rus altını ithal etti. Bu sayı 2022 yılı toplamının dört katıdır.

Bloomberg’e göre Rusya’nın altın ticaretinin Hong Kong’a kayması, ABD’nin Rusya’nın önde gelen altın madencilerine uyguladığı yaptırımların yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri’nin külçe altın piyasasındaki yasa dışı faaliyetlere yönelik baskısından da etkilendi.

Ukrayna’nın işgalinden önce, dünyanın ikinci büyük madencilerinden Rusya’dan ihraç edilen altının neredeyse tamamı, küresel külçe işlemlerinin merkezi olan Londra’daki kasalara gönderiliyordu.

Ancak savaştan sonra bu durum değişti.

Rus altını Londra’dan taşındığında, Orta Doğu ve Asya pazarlarına gönderilen külçe altının önemli bir geçiş merkezi olan Dubai bundan ilk yararlanan oldu.

Rusya, 2022 yılında BAE’ye 96,4 ton külçe altın sevk ederek ülkenin en büyük tedarikçisi oldu. Bu miktar, Hong Kong üzerinden ihraç edilen miktarın beş katından fazla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu