Teknoloji

Elon Musk’ın X’i, son büyük kalesini de kaybetti

10 Haziran itibarıyla Nintendo, Switch konsolunun X entegrasyonu desteğini resmi olarak durdurdu ve Microsoft ile Sony’nin geçtiğimiz yıl aldıkları kararların ardından X entegrasyonunu sonlandıran son güncel konsol nesli oldu. Başka bir deyişle artık, tüm modern konsollar X’i terk etmiş oldu.

Entegrasyon, Nintendo Switch’in 18.1.0 güncellemesiyle beraber kaldırıldı ve kullanıcıların X hesaplarını konsola bağlama veya Super Smash Bros. Ultimate’tan oyun içi ekran görüntülerini doğrudan sosyal medya platformuna gönderme imkanları sonlanmış oldu. Bu özelliklerin kaldırılması, 18.1.0 güncellemesinin çoğunluğunu oluşturuyor olsa da, bu güncelleme aynı zamanda bazı genel kararlılık iyileştirmeleri ve Switch’in Arkadaş Önerileri özelliği aracılığıyla sosyal medya hesaplarını bağlama desteğini de içeriyordu.

Nintendo bu değişiklikleri geçtiğimiz ay duyurmuştu ancak X desteğinin neden sonlandırıldığını açık bir şekilde belirtmedi. Switch kullanıcılarının hala içeriklerini Facebook’ta paylaşabildiği düşünülürse, bunun muhtemelen kurumsal müşteriler için ayda 42.000 dolardan başlayan X API’sinde yapılan fiyatlandırma değişiklikleriyle ilgili olduğu tahmin edilebilir.

Microsoft, geçtiğimiz Nisan ayında Xbox konsollarının hizmete oyun yüklemelerini paylaşma özelliğini kaldırdığında X’in API güncellemesinden bahsetmedi ve Sony de Kasım ayında PS5 ve PS4 için aynı şeyi yaptığında bu yönde bir açıklama yapmadı. Slack ise API güncellemelerinin kendi X entegrasyonunun işlevselliğini etkilemesi nedeniyle desteği sonlandırdığını söylemişti. Bu yüzden fiyat artışları bu kararı etkileyen tek sebep olmayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu