Ekonomi

FKB: Bankacılık dışı finans sektörü işlem hacmi 569 milyar lira

Finansal Kurumlar Derneği (FKB), finansal kiralama, finansal kiralama, faktoring, finansman ve varlık yönetimi şirketlerinin 2022 yılı konsolide bilgilerini açıkladı.

Buna göre FKB’nin temsil ettiği dört dairenin 2022 konsolide verilerine göre işlem hacmi 569 milyar TL, toplam faaliyet 382,7 milyar TL ve özkaynak büyüklüğü 55,2 milyar TL oldu. Müşteri sayısı 5,8 milyona ulaştı.

Konuya ilişkin değerlendirmesi ve beyin sarsıntısındaki yaraları sarma çabalarına yer verilen Mali Kurumlar Birliği Genel Başkanı Ali Emre Ballı, yaptığı açıklamada, “Tarihin en ağır kayıplarını yaşadığımız beyin sarsıntısı felaketi. Türkiye’nin hepimizi derinden üzdüğü, yüreğimizde iyileştirilemeyecek yaralar açtığı, tüm zorluklar karşısında olduğu gibi ekonomik zararlar ve ortaya çıkan ihtiyaçlar karşısında da tek yürek olan ülkemiz. geride kalan vatandaşlarımızın sosyo-ekonomik durumlarını eski haline getirmek ve uğradığımız ağır ekonomik kaybı telafi etmek için birlikte çalışmaya başladık. Finansal Kurumlar Derneği olarak ilk andan itibaren kesimlerle elimizden gelenin en iyisini yapmak için harekete geçtik. temsil ediyoruz” dedi.

“Göstermesi kolay”

sendika çatısı altındaİki sektörde faaliyet gösteren üye firmalarla dayanışma içinde bu zor dönemde bölge halkına ellerinden gelen desteği vermek için çalıştıklarını belirtti.

Ballı, “Afetin bölge ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerine maruz kalan ve ödeme güçlüğü çeken müşterilerimizin borçlarının ödenmesinde, üyelerimize olan borçlarının ödenmesinde veya temin edilmesinde gerekli kolaylıkların sağlanması” dedi. finansman imkanları ile kredi riski, kredi ödeme, senet Risk Merkezi zorlayıcı durum yönetmeliği çerçevesinde çek ve çek süreçlerine ilişkin bildirimlerin yapılması konusunda gerekli hassasiyeti göstermek amacıyla üyelerimize tavsiyelerde bulunduk.”

“Finansal bilgilerde bariz artışlar görülüyor”

Emre Ballı, FKB’nin temsil ettiği sektörlerin finansal performansına ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Öncelikle belirtmek isterim ki 2022 yılı bilgileri ışığında FKB bünyesindeki şubelerin mali verileri önemli ölçüde arttı. Faktoring şubesinin alacakları ise artışla 127.2 milyar TL’ye ulaştı. Yine sektörün efektif büyüklüğü yüzde 108,7 artarak 135,6 milyar TL’ye, işlem hacminde yaklaşık yüzde 110 artışla finansal kiralama sektörünün işlem hacmi yüzde 84,1 artarak 67,3 milyar TL’ye ulaştı. TL Alacakları 117,9 milyar TL, operasyonel büyüklüğü 163,6 milyar TL Finansman şirketlerimizin alacaklarının yüzde 44,7 artarak 61,4 milyar TL, operasyonel büyüklüğünün ise yüzde 53,2 artarak 74,6 milyar TL olduğunu görüyoruz. şubedeki müşteri sayısı 1,8 milyon oldu.Özkaynak yönetim şirketlerinin özkaynakları yüzde 70 oldu.Sektörün toplam portföy büyüklüğü 80 milyar TL’ye ulaştı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu