Haber

Gazze’ye yardım taşıyacak gemi İzmir’den yola çıktı

İsrail’in Gazze’deki katliamları devam ederken Türkiye, büyük bir trajedinin yaşandığı bölgedeki insani krizin hafifletilmesine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’den Gazze’ye yardım götürecek kuru yük gemisi hakkında bilgi verdi.

Bakan Koca, “Gazze’ye yardım taşıyan gemi saat 23.00’te İzmir’den hareket edecek. Gemi yarın Mısır’ın El Ariş Limanı’na varacak. Bu süreçte Mısır’a giden ilk yük gemisi olacak. 8 sahaya sahip” hastaneler.” sözlerini kullandı. Gemide sahra hastanelerinin yanı sıra ilaç, tıbbi cihaz, 20 ambulans ve tıbbi malzeme de dahil olmak üzere yaklaşık 500 ton yardım malzemesi bulunuyor.

Dün gece İzmir Alsancak Limanı’na demirleyen kuru yük gemisine tıbbi malzeme ve ambulanslar görevliler tarafından yükleniyor. Gemi, yükleme işleminin tamamlanmasının ardından yola çıkacak.

Öte yandan Bakan Koca, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada, “Dün akşam İsrail Sağlık Bakanı ile görüştüm. Sağlık Bakanı olarak ve Doktor olarak şiddetin her türlüsünün kabul edilemez olduğunu açıkça ifade ettim. Sağlık hizmetlerinin sürdürülememesinin izahı mümkün değil.” “Bu konuda hemfikiriz. Tedavisi yarım kalan kanserli çocuklardan başlayarak hastaların sevk sürecinin güvenli bir şekilde yürütülmesi konusunda beklentimizi ve kendilerine düşen sorumluluğu dile getirdim. Onlar da bu konuda bizimle hemfikir oldular ve ifade ettiler. Olumlu bir görüş. Kanserli çocukları en kısa sürede Türkiye’ye getirmeye başlayacağız.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu