Ekonomi

Hollanda hükümeti ASML’yi elde tutma planını açıkladı

AMSTERDAM – Hollanda hükümeti, ülkenin en önde gelen kuruluşu ve Avrupa’nın en büyük teknoloji firması olan ASML (AS:ASML)’nin Hollanda’da kalmasını sağlamaya yönelik ilk stratejileri bugün sunacak. Bu hamle, hükümet politikaları ve altyapı eksiklikleri de dahil olmak üzere bir dizi sorun nedeniyle şirketin faaliyetlerini başka bir yere taşıyabileceği yönündeki endişelere yanıt olarak geldi.

ASML’nin CEO’su Peter Wennink kısa bir süre önce, hükümetin vasıflı göçmenlere yönelik vergi teşvikini sona erdirme kararına ilişkin eleştirilerini dile getirmişti; bu değişiklik şirketin gerekli personeli işe alma kabiliyetini engelleyebilir. Buna ek olarak ASML, hükümetin şirketin merkezinin bulunduğu Eindhoven teknoloji merkezinin altyapısına yaptığı yetersiz yatırıma dikkat çekti. Şirket, ulaşım, konut ve elektrik şebekesinde iyileştirmelere ihtiyaç olduğunu belirtti.

Hükümetin “Beethoven Operasyonu” olarak bilinen planının, vasıflı göçmenler için vergi muafiyetini geri getirmeyi ve Eindhoven bölgesindeki kalkınma projeleri için 1 milyar ila 1,3 milyar Avro (1,1- 1,4 milyar $) ayırmayı içerdiği bildiriliyor. Bu ayrıntılar, Algemeen Dagblad gazetesinin önerilen mali taahhütler hakkında ayrıntılar vermesiyle birlikte Hollanda basınında yer alan taslak belgelerden ortaya çıktı.

Ekonomi Bakanlığı sözcüsü, planın tüm ayrıntılarının bugün ilerleyen saatlerde yapılması planlanan kabine toplantısının ardından açıklanacağını belirtti.

Hükümetin müdahalesinin aciliyeti, bir düzineden fazla Hollandalı mavi çipli şirketin faaliyetlerini yurtdışına taşımayı düşündüğünü gösteren yakın tarihli bir anketten elde edilen bulgularla daha da artmıştır. Anketin sonuçları, özellikle popülist partilerin geçtiğimiz Kasım ayında yapılan ulusal seçimlerde önemli kazanımlar elde etmesinin ardından, Hollanda parlamentosunun son politika kararlarına ilişkin kurumsal endişeleri yansıtıyor.

Şirketlerin tepkisini çeken politikalar arasında göçmenlik karşıtı önlemler, hisse geri alımlarına getirilen yeni vergi ve yatırımların vergiden düşülebilirliğine getirilen kısıtlamalar yer alıyor. Şirketler ayrıca hükümet politikasının öngörülemezliğinden duydukları hayal kırıklığını da dile getirdiler.

Yeni bir sağcı hükümetin kurulmasına yönelik görüşmelerin yavaş ilerlemesi, görevden ayrılan Başbakan Mark Rutte liderliğindeki mevcut geçici yönetimi harekete geçmeye zorladı.

Geçmişte, Hollanda vergi politikalarından duyulan hoşnutsuzluk, Hollanda hükümetinin 2018’de temettü stopaj vergisini kaldırma taahhüdünden geri adım atmasının ardından Shell ve Unilever’in genel merkezlerini Londra’ya taşıması gibi önemli yer değiştirmelere yol açmıştı.

InvestingPro İçgörüleri

Hollanda hükümetinin ASML’yi kendi sınırları içinde tutmak için aldığı proaktif önlemler ışığında, şirketin finansal sağlığını ve pazardaki konumunu göz önünde bulundurmak önemlidir. Avrupa’nın lider teknoloji firması ASML, yarı iletken endüstrisinde önemli bir oyuncu olmasının yanı sıra 379,99 milyar dolarlık güçlü piyasa değeriyle yatırımcılar için de cazip bir varlık. Bu durum, şirketin küresel teknoloji dünyasındaki önemli rolünü ve potansiyel taşınma sürecindeki yüksek riskleri yansıtıyor.

InvestingPro’nun son verileri, ASML’nin 44,96’lık bir Fiyat/Kazanç (F/K) oranına sahip olduğunu gösteriyor ve bu da yatırımcıların şirketin gelecekteki büyüme beklentilerine olan güvenini gösterebilecek yüksek bir kazanç katsayısına işaret ediyor. Bu durum, 2023’ün ilk çeyreği itibariyle son on iki ayda %30,16’lık güçlü bir gelir artışı ile desteklenmekte ve şirketin rekabetçi bir sektörde finansal ayak izini genişletme kabiliyetinin altını çizmektedir. Şirket ayrıca, satışlarına oranla üretim maliyetlerini yönetmedeki etkinliğini yansıtan %51,29’luk Brüt Kâr Marjına sahiptir.

InvestingPro İpuçları, ASML’nin FAVÖK ve gelir dahil olmak üzere çeşitli yüksek değerleme katlarında işlem gördüğünü vurguluyor; bu da piyasanın şirketin kazançlarının yüksek kalitesini ve yarı iletken ekipman sektöründeki lider konumunu fiyatlandırdığına işaret ediyor olabilir. Ayrıca, ASML’nin faiz ödemelerini nakit akışlarıyla tutarlı bir şekilde karşılayabilmesi ve temettü ödemelerini 18 yıl üst üste sürdürme geçmişi, yatırımlarında istikrar ve güvenilirlik arayan yatırımcılara güvence sunuyor.

ASML’nin finansal ölçümlerini ve stratejik konumunu daha derinlemesine incelemek isteyen okuyucular için https://www.investing.com/pro/ASML adresinde 10’dan fazla InvestingPro İpucu bulunmaktadır. Bu ipuçları, bu önde gelen teknoloji firmasına yatırım yapmayı düşünenler için değerli bilgiler sağlıyor. İlgilenen kullanıcılar ayrıca INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirim sağlayan özel bir tekliften de yararlanabilirler.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu