Haber

İsrail’in El Al Havayolu 16 Yıl Sonra Türkiye Seferlerini Yeniden Başlatıyor

KUDÜS, 15 Şubat (Xinhua) — İsrail’in önde gelen havayolu şirketi El Al, Salı günü 16 yıl aradan sonra Türkiye’ye ticari uçuşlarına yeniden başladığını duyurdu.

El Al’den yapılan yazılı açıklamada, El Al’ın iştiraki Sun d’Or tarafından gerçekleştirilecek seferlerin, Tel Aviv-İstanbul arasında haftada 4 gidiş-dönüş sefer olarak 30 Mart’ta başlaması planlanıyor.

İsrail havayolu şirketi, yüksek güvenlik maliyetleri nedeniyle Mart 2007’de Türkiye uçuşlarını durdurdu.

İki ülke arasındaki hatlarda şimdiye kadar sadece Türkiye’nin bayrak taşıyıcı havayolu şirketi Türk Hava Yolları ve en büyük havayolu şirketi Pegasus Hava Yolları uçuyordu.

Açıklamada, ikili ilişkilerde yumuşama, uçuş düzenlemeleri ve İsrailli yolculardan artan talep sayesinde uçuşların yeniden başlatıldığı belirtildi.

Türkiye’ye ticari yolcu uçuşlarını yeniden başlatan ilk İsrail havayolu şirketi olan İsrail’in Perşembe günü İstanbul’a uçuş başlatması bekleniyor.

İsrail uçağı ayrıca İsrail’in depremzedeler için insani yardım malzemelerini de taşıyacak.

Bir diğer İsrail havayolu şirketi Arkia, 26 Şubat’tan itibaren İstanbul hattıyla Türkiye’ye uçmaya başlayacak.

Salı günü kıyı kenti Tel Aviv’de uçuşların yeniden başlaması için düzenlenen törende konuşan Türkiye’nin İsrail Büyükelçisi Şakir Özkan Torunlar, “Türkiye’yi yıkıcı deprem felaketinin yaşandığı bu günlerde bu hattın açılması, iki ülke arasındaki ortaklığı ve ilişkileri güçlendiriyor. iki ülke.” .

İsrail Turizm Bakanı Haim Katz, direkt uçuşların ekonomik işbirliğini artıracağını ve her iki yönde turist sayısını artıracağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu