Ekonomi

Kurumsal yatırımcıların Abbott Laboratories hisseleri üzerinde etkisi var

Kurumsal yatırımcılar, şirketin hisselerinin yaklaşık %76’sına sahip oldukları için Abbott Laboratories üzerinde önemli bir etkiye sahip olmaya devam ediyor, bu da hisse senedi fiyatını bu yatırımcıların ticari faaliyetlerine karşı oldukça hassas hale getiriyor. Analistlerin Abbott Laboratories’in bu kuruluşlar arasındaki hisselerini onaylaması olumlu bir görünüme işaret etse de riskler devam ediyor. İki büyük kurumsal yatırımcının aynı anda hisselerini satmaya karar vermesi durumunda hisse fiyatında ciddi bir düşüş yaşanabilir.

Vanguard Group, Inc. %9,0 hisseyle en büyük hissedardır. Sahip olduğu önemli pay nedeniyle yönetim kurulu kararları üzerinde önemli etkiye sahiptir. En büyük 25 hissedarın toplu olarak hisselerin yarısından daha azına sahip olması, büyük bir küçük hissedar grubunun varlığına ve çoğunluk hissedarının bulunmadığına işaret etmektedir.

Abbott Laboratories’in içeriden hissedarları, 863 milyon dolar değerindeki şirketin %1’inden daha azına sahip. Son dönemdeki satış faaliyetlerine rağmen bu sahiplik düzeyi, yönetimin kendilerini şirketin gerçek sahipleri olarak gördüğünü gösterebilir. Ancak bu aynı zamanda gücün küçük bir grupta merkezileşmesi riskini de taşıyor.

Halk, Abbott Laboratuvarlarının %23’üne sahiptir. Bu pay, diğer büyük hissedarların kararlarıyla uyumlu olmadığı takdirde şirket politikası üzerinde yeterli etkiye sahip olmayabilir. Kurumlar genellikle performanslarını yerel bir piyasa endeksine göre ölçer ve analistlerin onayları, Abbott Laboratories hisselerine yönelik piyasa duyarlılığını etkileyebilir.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu