Haber

Macaristan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği onay sürecini 2023’e erteledi

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelikleri için onaylanması gereken evrakların 2023 yılında imzalanacağını açıkladı.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini Türkiye dışında onaylamayan tek ülke olan Macaristan’dan yeni bir açıklama geldi. Slovakya’da düzenlenen Vişegrad Grup Toplantısı’nın akabinde basın toplantısı düzenleyen Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelikleri için onaylanması gereken evrakların 2023 yılının birinci günlerinde imzalanacağını duyurdu. Macaristan’ın iki ülkenin NATO üyeliğine de destek verdiğini belirten Başbakan Orban, parlamentonun üyelikleri onaylayacağını söyledi.

Macaristan hükümeti, İsveç ve Finlandiya’nın üyelik sürecine ait taslağı Temmuz ayında parlamentoya sunmuş ancak Başbakan Orban’ın partisi Fidesz’in üçte iki çoğunluğa sahip olduğu parlamentoda taslak gündeme alınmamıştı.

Finlandiya Başbakanı Marin, Türkiye ve Macaristan’a çağrıda bulunmuştu

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, 11 Kasım’da Türkiye ve Macaristan’ı Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurularını onaylamaya çağırarak, “Tüm gözler şimdi Macaristan ve Türkiye’de. Bu ülkelerin müracaatlarımızı onaylamalarını bekliyoruz. Bunun tercihen er ya da geç gerçekleşmesinin kıymetli olacağını düşünüyorum” sözlerini kullanmıştı.

Türkiye, geçtiğimiz Haziran ayındaki tarihi NATO tepesinde üyelik başvurusu yapan Finlandiya ve İsveç’i veto ediyor. Terör örgütlerini açıkça destekleyen Kopenhag ve Stockholm’le bir protokol imzalayan Ankara, verilen kelamların yerine getirilmesini bekliyor. – BUDAPEŞTE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu