Haber

Protestocular ABD’yi Washington Mitinginde ‘Savaş Makinesi’yle Suçladı

WASHINGTON, 20 Şubat (Xinhua) — Pazar günü öğleden sonra Washington DC’deki Lincoln Anıtı önünde düzenlenen mitingde yüzlerce protestocu ABD’nin denizaşırı savaşlardaki “savaş makinesi” rolünü eleştirdi.

Organizatörler, savaş karşıtı mitingin Ukrayna’ya gönderilen büyük meblağların yanı sıra ABD’nin Rusya-Ukrayna ihtilafındaki rolünü protesto etmek için düzenlendiğini belirtti.

Bildiride, “Milyarlarca vergi mükellefi doları ABD hegemonyası, askeri-sanayi kompleksi ve yozlaşmış Kongre sunağında yakılıyor” denildi.

ABD’li siyasi yorumcu ve medya sunucusu Jimmy Dore, Pazar günkü mitingde ABD’nin “yozlaşmış” olduğunu yineledi.

“Bugün bu savaşı diplomasi yoluyla bitirebileceğimizi biliyor musunuz?” Dore, “Ancak politikacılar silah üreticilerini zenginleştirmek istiyor, bu yüzden onlara bağış yapmaya devam ediyorlar” dedi.

New Yorklu bir protestocu olan Cat McGuire da Xinhua’ya “Bu yürüyüşün en önemli amacı Ukrayna’daki savaşı durdurmaktır” dedi.

McGuire, “İnsanların uyanması gerekiyor” dedi. “Muazzam miktarda savaş çığırtkanlığı propagandası var ve ne yazık ki çok fazla insan buna inanıyor.”

Diğer konuşmacılar ve protestocular, ordu, özel savunma müteahhitleri ve politikacılardan oluşan güçlü bir çıkar kümesine sahip olan ABD askeri-endüstriyel kompleksine ateş püskürdüler.

Mitingin ardından protestocular, “NATO’ya hayır, savaşa hayır” sloganları atarak Beyaz Saray’a yürüdü.

Teksaslı bir protestocu olan Eric Reeves, Washington’daki karar vericiler üzerinde büyük etkisi olan askeri-endüstriyel kompleksin “çok fazla kontrolden çıktığını” söyledi.

Reeves, ABD hükümetinin “ABD halkının iradesini yerine getirmediğinden” ve “halka danışmadan kararlar aldığından” yakınıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu