Renk

Renk, yatırımcıların ilgisiyle halka arz büyüklüğünü 500 milyon euroya çıkardı

Alman savunma tedarikçisi Renk AG, ilk halka arzını (IPO) ilk hedefinin 50 milyon euro üzerinde bir artışla yaklaşık 500 milyon euroya çıkardı. Duyuru, şirketin kurumsal yatırımcılara başarılı bir şekilde 33,33 milyon hisse satmasıyla, ilk planını 3,33 milyon hisse aşarak Salı günü geldi.

Renk’in sahibi özel sermaye şirketi Triton Partners, hisseleri iki gün içinde başarıyla dağıttı. Hisselerin 100 milyon euroluk önemli bir kısmı Renk’in değerli müşterisi ve Alman-Fransız tank üreticisi KNDS tarafından satın alındı. Satın almanın ardından KNDS artık şirkette %6,7 hisseye sahip ve daha sonra hisselerini %25’lik engelleyici bir azınlığa genişletme seçeneğine sahip.

Çarşamba günü Frankfurt’ta işlem görmeye başlamasıyla birlikte Renk’in piyasa değeri 1,5 milyar euroya ulaşacak. Bu, şirketin ikinci halka açılma girişimi olup hisselerinin yaklaşık %27’sinin halka arz edilmesi bekleniyor.

Renk’in ilk halka açılma çalışmaları, talep yetersizliği nedeniyle geçen ekim ayında durdurulmuştu. Şirket, Triton ile birlikte Pazartesi günü halka arz sürecini yeniden başlattı ve bu sefer prosedürü hızlandırmak için yalnızca profesyonel yatırımcıları hedef aldı.

Halka arzın ortasında Citigroup, Deutsche Bank (NYSE: Veritabanı), Goldman Sachs ve JPMorgan (NYSE: JPMBüyük yatırım bankalarından danışmanlardan oluşan bir ekip tarafından desteklenmektedir. Renk’in borsaya taşınması bu yıl Almanya’da gerçekleşen ilk halka arzdır.

Triton Partners, Renk’i 2020 yılında yaklaşık 700 milyon euro karşılığında Volkswagen Grubu’ndan satın almıştı. Başarılı hisse satışı, Renk’in halka açık bir şirket olarak yolculuğuna başlamaya hazırlanırken piyasadan olumlu tepkiler aldığını gösteriyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu