Haber

Rusya Devlet Başkanı Putin: “AEB’nin kalkınma stratejisinin güncellenmesi gerekiyor”

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Avrasya Ekonomik Birliği’nin (EAEU) kalkınma stratejisinin güncellenmesi gerektiğini belirterek, “Orta ve uzun vadede entegrasyon etkileşiminin yönlerini içeren stratejik planlama konusunda yeni belgeler hazırlamak önemlidir.” söz konusu.

Putin, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te düzenlenen AEB Yüksek Konsey toplantısında konuştu.

AEB’nin etkin bir şekilde çalıştığını ve geliştiğini ifade eden Putin, “Küresel pazarın dalgalı olduğu ve dünyadaki siyasi konjonktürün elverişsiz olduğu koşullarda AEB’de zamanında etkili adımlar atıldı. Bunlar sadece makroekonomik istikrarı sağlamakla kalmadı. Aynı zamanda ekonomideki kilit departmanların büyümesi ve birlik bölgesindeki ekonomik büyüme gibi bazı göstergelerin uyumlu hale gelmesine de yardımcı oldu.Bağları geliştirmeyi başardı.” söz konusu.

AEB ülkelerinde işsizlik oranının bu yılın ilk 9 ayında yüzde 18 azalarak yüzde 1,1’e düştüğünü kaydeden Putin, “Avrupa Birliği’nde (AB) işsizlik oranı yüzde 7. Yani bu rakam 7. bizimkinin kat kat üzerinde.” değerlendirmesini yaptı.

Ayrıca tarım ürünleri üretim hacminin yüzde 5,4 arttığını söyleyen Putin, “Dünyada büyüyen gıda krizi ışığında bunun değerli bir artış olduğunu” vurguladı.

“Son 30-40 yılın en yüksek enflasyon oranı AB ülkelerinde görüldü”

Birlik içindeki enflasyon oranını kontrol altında tuttuklarını ve bu oranı düşürmeye çalıştıklarını belirten Putin, “Son 30-40 yılın en yüksek enflasyon oranının AB ülkelerinde görüldüğünü biliyoruz. Bu oranın ulaştığı seviyelere ulaştık.” Bazı AB ülkelerinde yüzde 20. Ekonomide yüzde 20’lik bir daralma olacağı söylendi ama bu “Bu yıl yüzde 2.9’luk bir düşüş olacak. Gelecek yıl yüzde 0,9 düşüş bekliyoruz. Olumlu yönde ilerlemeye devam edeceğiz.”

Vladimir Putin, “AEB ülkelerindeki elektrik arz fiyatları Batılı komşularındaki fiyatlardan farklı. AEB ve AB ülkelerindeki gaz fiyatlarında 10 kat fark var. Bu tabii ki ekonomik büyüme için elverişli koşullar yaratıyor. Bölgemizde kalkınma.” ifadeleri kullandı.

“Ticarette ulusal para birimlerine geçiş hızlandı”

Öte yandan ticaret alanında ulusal para birimlerine geçiş çalışmalarının hız kazandığını belirten Putin, bu alanda ortak bir ödeme altyapısı kurma sürecinin başlatıldığını söyledi.

AEB kapsamında Doğu-Batı ve Kuzey-Güney ulaşım koridoru projelerinin hayata geçirildiğine işaret eden Putin, birçok ülkenin bu projelere ilgi gösterdiğini ve yer almak istediğini söyledi.

Rusya Devlet Lideri Putin, güç kolundaki iş birliğinin geliştiğini belirterek, “Görüşmede AEB ülkelerinin yetkili organlarının başkanlarından oluşan bir konsey kurulmasına karar verilecek. Elbette Rusya, güç kolu oluşturulmasını destekliyor. böyle bir koordinasyon yapısı.” söz konusu.

“Gelecek yıl AEB dönem başkanlığını Rusya yürütecek”

Rusya’nın önümüzdeki yıl AEB dönem başkanı olacağına işaret eden Putin, “Öncelikle AEB’nin kalkınma stratejisinin güncellenmesi gerekiyor. orta ve uzun vadeli.” değerlendirmesini yaptı.

Putin, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) devlet liderleri, Rusya’nın St. Petersburg’da gayrı resmi bir toplantı yapacağı ve AEB Yüksek Kurulu’nun önümüzdeki yıl Mayıs ayında toplanacağı bilgisini paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu