Teknoloji

Taş Gibi El Konsolu Zotac Zone Tanıtıldı: Steam Deck ve ASUS ROG Ally X’e Dişli Rakip!

El konsolları yavaş yavaş dünyada popülerleşmeye başlamış durumda. Steam Deck’ten MSI Claw’a kadar birçok ürün bu alanda rekabet ediyordu. Yakın zamanda ASUS’un yeni modeli ROG Ally X’i tanıttığını da görmüştük.

Şimdi ise bu rekabete bir yeni cihaz daha eklendi. GPU üreticisi Zotac, Computex kapsamında “Zone” ismini verdiği yeni el konsolunu duyurdu. Ürün, sektördeki rekabeti iyice kızıştırabilecek özelliklere sahip.

Zotac Zone nasıl özelliklere sahip?

Zone, 7 inçlik FHD çözünürlüğe ve 120 Hz yenileme hızına sahip OLED bir ekranla geliyor. OLED ekrana sahip olması dikkat çekici çünkü şu ana kadar çıkan el konsollarında sadece Steam Deck’te böyle bir panel yer aldığını görmüştük.

Yeni cihazda, AMD Ryzen 7 8840U çip yer alıyor. Bunun yanı sıra Radeon 780M GPU da cihazın içinde mevcut. Tıpkı ROG Ally X’te olduğu gibi 16 GB LPDDR5X-750 belleği de Zotac Zone’da görüyoruz. 512 GB depolamayı da unutmayalım.  Bunların dışında Steam Deck’ten daha küçük olan ve bu nedenle biraz aşağıda kalmasını sağlayabilecek 48 watt’lık bir batarya da var.

Tasarımının Steam Deck’e benzediğini söyleyebiliriz. Oyun kumandalarında gördüğümüz iki adet analog çubuğu görüyoruz. Buna ek olarak Xbox Elite kontrolcüye benzerlik gösteren 2 aşamalı ayarlanabilir tetikler de mevcut. Boyutları 310x135x40 mm olarak, ağırlığı ise 700 gram olarak açıklandı. Yani rakiplerinden daha ağır. Bunun dışında Windows 11, ön kamera, Wi-Fi 6E ve Bluetooth 5.2 gibi özellikleri var.

Zotac Zone, önümüzdeki eylül ayında satışa sunulacak. Henüz resmî fiyatı açıklanmadı ancak 800 dolar olacağı tahmin ediliyor. Daha büyük bataryası olan Rog Ally X’in de aynı fiyata sahip olduğunu belirtelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu