Teknoloji

Tesla, 2023’ün İlk Üç Ayında Kaç Araç Sattığını Açıkladı

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil şirketlerinden biri olan Tesla, 2023’ün ilk çeyreğine ilişkin bir rapor yayınladı. Dün yayınlanan raporda, Elon Musk yönetimindeki ABD’li şirket Ocak-Mart aylarıHiçliğin ortasında kaç tane araç sattığını ve ürettiğini açıkladı.

Şirketin çok etkileyici bir dönemi geride bıraktığını gözler önüne seren rapora göre, Tesla ilk çeyrekte toplamda 440 bin 808 araçlık üretim gerçekleştirilen Bu dönemde satılan araç sayısı 422 bin 875olarak ilan edildi.

Model 3 ve Model Y, satılan ve üretilen araçların çoğunluğunu oluşturuyor

Tesla, hangi aracın ne kadarını ürettiğine dair verileri de paylaştı. verilerde, 421 bin 371 Model 3 ve Model Y, 19 bin 437 Model S ve Model X üretildiği ortaya çıktı. Öte yandan sırasıyla 412 bin 180 adet ve 10 bin 965 adet satış de paylaşıldı. Firmanın Model Y ve Model 3 araçları son dönemde Avrupa’da rekor kırıyor.

Otomobil devinin ilk çeyreğe ilişkin verileri de uzmanların 421 bin olan varsayımlarını aştı. Bunlara ek olarak üçer aylık bazda hem üretimde hem de satışta kayıt kırık. Şirket, 2022’nin son çeyreğinde 405 bin 278 araç teslim etti.

Tesla’nın Türkiye pazarına girmeye hazırlandığını da ekleyelim. Şirket tarafından geçen hafta 4 Nisan’a damgasını vuran bir gönderi, bunun nihayet gerçekleşeceğini gösteriyordu. Öte yandan ülkemizde şimdilik sadece Model Y’nin satılacağı görüldü.

Tesla’nın en büyük rakibi BYD ilk çeyrekte 552 bin araç sattı

Bir elektrikli otomobil devi daha ilk çeyreğe ait verilerini BYD’de paylaştı. Tesla’nın en büyük rakibi konumunda olan Çin merkezli şirket bu dönemde. 552 bin 76 adet sattığını söyledi. Satışları yıllık %92,81 arttı; Ancak bir önceki çeyreğe göre yüzde 19 azaldığını belirten otomobil devi, Ocak’ta 151 bin, Şubat’ta 193 bin ve Mart’ta 207 bin adet otomobil satmayı başardı.

BYD bu satış bilgisi ile Tesla’yı rahatlıkla geçtiğini gösterdi. Ancak bu gözden kaçırılmamalıdır. çin şirketi, hem plug-in hibrit hem de tamamen elektrikli otomobiller satış. Tesla ise sadece pilli tamamen elektrikli otomobillerle karşımıza çıkıyor. Öte yandan ABD’li otomobil devinin 422 bin araç satarak BYD’ye yaklaşması oldukça etkileyici.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu