Haber

ABD’de Azot Gazı İle İnfaz Tartışması

ABD’nin Alabama eyaletinde hükümlü Kenneth Smith’in dün ülkede ilk kez nitrojen gazıyla infaz edilmesinin ardından infaz yönteminin insan haklarına aykırı olup olmadığı tartışması başladı. Eyalet Başsavcısı Steve Marshall “Adalet yerini buldu” açıklamasını yaparken, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk “denenmemiş infaz yöntemini” şiddetle eleştirdi.

Bir tetikçi olan Kenneth Smith, 1988’de Elizabeth Sennett’i bıçaklayarak öldürme suçundan idam cezasına çarptırıldı ve 2022’de öldürücü enjeksiyonla infazı, yeterli zaman olmadığı için durduruldu. Smith’in dün, daha önce denenmemiş ve etkileri bilinmeyen bir prosedür olan saf nitrojen gazı inhalasyon sistemi kullanılarak idam edilmesi, infaz yöntemi hakkında tartışmalara yol açtı.

Alabama Eyalet Savcısı Steve Marshall’ın infaz sonrası yaptığı “Adalet yerini buldu” açıklamasında Elizabeth Sennett cinayeti ayrıntılı olarak anlatıldı. Savcı Marshall şu açıklamalarda bulundu:

“Bu gece aynı zamanda ülkede ve dünyada nitrojen hipoksisinin infaz yöntemi olarak kullanıldığı ilk geceydi. İnfaz yöntemine izin veren yasa 2018 yılında yürürlüğe girdi, etkili ve insani bir infaz yöntemi olması amaçlanmıştı ve artık uygulamaya konuldu. kanıtlanmıştır.”

VOLKER TÜRK’ÜN AÇIKLAMASI

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, “Türk, bu yeni ve denenmemiş nitrojen gazı boğulma yönteminin işkenceye veya zalimane, insanlık dışı veya aşağılayıcı muameleye yol açabileceği yönündeki ciddi endişelere rağmen, Kenneth Eugene Smith’in Alabama’da idam edilmesinden derin üzüntü duymaktadır.” dedi. . ” açıklaması yapıldı.

ELIZABETH SENNETT’İN CİNAYETİ

Alabama eyaletinde, Elizabeth Sennett’in rahip kocası, 1988 yılında karısını öldürmesi için bir tetikçi kiraladı ve Kenneth Smith ve arkadaşı, Elizabeth Sennett’i adam başına 1000 dolar karşılığında evinde bıçaklayarak öldürdü. Smith’e cinayetten önce silah alması için fazladan para verilmişti ancak silah almak yerine parayla uyuşturucu satın aldı ve cinayette bıçak kullandı. Smith ve arkadaşı yaptıkları hata nedeniyle idam cezasına çarptırıldı ve 2022 yılında infaz ekibinin Alabama Yüksek Mahkemesi’nin verdiği idam kararının süresi dolmadan damar yolunu açamaması nedeniyle infaz durduruldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu