Haber

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’den Asgari Ücret Mesajı: Dolarla Seviyelendi

Çalışma Bakanı Vedat Alım, Temmuz ayında beklenen asgari fiyat artışının 500 dolar seviyesine işaret ettiğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, NTV canlı yayınında soruları yanıtladı.

Asgari ücretle ilgili olarak Bilgin, “Asgari ücretten bir buçuk yıldır vergi alınmıyor. Temmuz ayında reel alım gücünü koruyacak şekilde düzenleyeceğiz. Dolar bazında 455 doları aşarak Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesini Ocak’ta, Temmuz’da da aynısını yapacağız.”

Bilgin sözlerine şöyle devam etti: “Benim oradaki yaklaşımım, 500 dolar civarında, muadili bir asgari ücret düzenlemesi yapmamız gerektiği yönünde. İşimiz hazır.”

Bakan Bilgin, mültecilerle ilgili de önemli değerlendirmelerde bulundu: “Mülteciler konusunu abartmayı veya Türkiye’nin iç sorunu haline getirmeyi yanlış buluyorum. Yabancı düşmanlığı Türkiye’ye, Türk milliyetçilerine, Türk vatanseverliğine yakışmaz.”

Kalıcı sığınmacıların Türkiye’de kalması değil, plan olarak o ülkede huzurun sağlandığı ölçüde oraya götürülmesi söz konusu. Hatta Türkiye bir bölgeyi o ülkedeki terör örgütlerinin elinden boşalttı, bu insanlar için evler yaptı, yerleşim yerleri, çarşılar, pazarlar yaptı ve yaklaşık 500 bin kişi de terk etti. Önümüzdeki dönemde 1 milyonun gideceğine dair bir plan yapılıyor.’

Millet İttifakı’nın ikinci cinsten önceki cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, sığınmacı ve mültecilerin bir an önce geri dönmesini savunurken, Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan daha ölçülü bir söylemle ilerliyor.

İçişleri Bakanlığı resmi sayıyı 5 milyonun biraz üzerinde açıklasa da Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Türkiye’de başta Suriyeliler, Afganlar ve Pakistanlılar olmak üzere 13 milyon kayıtlı ve kayıtsız yabancının yaşadığını savunuyor.

resadiyeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu