Ekonomi

Düşük limon fiyatları üreticileri mağdur etti

ANKARA (İGFA) –Limon üreticileri, geçen yıl ihracatta yaşanan kısıtlama ve don zararından sonra bu yıl rekoltenin yüksek olması nedeniyle yaşanan fiyat düşüşü nedeniyle mağdur oldu.

Bu yıl erkenci limon üreticilerinin perişan durumda olduğuna dikkat çeken TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, “İklim koşullarının geçen yıla göre daha iyi olması limon veriminin bu yıl yüzde 13,4 artmasına neden oldu. Çukurova bölgesinde temmuz ayının son haftasından ağustos ayının ortasına kadar sıcaklıkların çok yüksek olması ve aynı zamanda nem oranının düşmesi erkenci limon çeşitlerinin boylarının kısalmasına, kalite ve fiyatının düşmesine neden oldu. “Girdi fiyatlarındaki artış nedeniyle artan üretim maliyetleri çiftçilerimizin limonu zararına satmasına neden oldu” dedi.

Limon üreticileri desteklenmediği takdirde bu yıl başlayan ağaç kesimlerinin önümüzdeki yıl özellikle Çukurova bölgesinde daha da artacağını belirten Bayraktar, “Üretim planlamasının henüz mümkün olmadığı tarım dalında üreticilerimiz limon kurdu. Maliyeti yüksek ve ortalama 3 yıl verim almak için bekleyen bahçeler.Her yıl yaşanan fiyat belirsizliği, Bazı yıllarda üst üste fiyat düşüşleri üreticilerimizi büyük emeklerle kurdukları bahçelerden vazgeçmeye zorluyor.Üretici ne kadar süre bekleyebilir? Artan enflasyonla birlikte aile geçiminin zorlaştığı ve üretim maliyetlerinin hızla arttığı tarımsal üretimde limon fiyatlarındaki düşüşe katlanmak, üretici kazanamadığı parayı bahçesine daha ne kadar koyabilir? Sektördeki gelişmeler sonucunda bir sonraki yılın planlamasının yapılması gerekmektedir. Rekoltenin yüksek olması beklenen yıllarda fiyat düşüşünü engelleyecek kararların erken alınması gerekmektedir. Üretici mağduriyetinin önlenmesi için gerekiyorsa devlet müdahalesi yapılmalıdır. Üreticiye bugünden fiyat garantisi verilerek önümüzdeki yıllarda bahçe yıkımlarının önüne geçilmelidir” dedi.

ÜRETİCİ ÜRÜN PAZARLAMASINDA SORUNDA

Limon üretiminin hasadın başlamasına rağmen alıcı bulmadığını belirten Bayraktar, “Muğla ilindeki TİGEM Dalaman işletmesi limonları 6 liradan satışa çıkardı. Ancak tüccar fiyatın düşmesini bekliyor. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Limon fiyatını 2,5 liradan açtık.Derneğimizden alınan bilgiye göre, geçen yıl limon üreticisi fiyatlarının ortalama 5 lira 10 kuruştan bu yıl ortalama 3 lira 33 kuruşa düşmesi ve erkenci çeşit fiyatının artması Geçen yıl 4 lira 20 kuruş olan mandalinanın bu yıl 3 lira 50 kuruşa çıkması maliyet artışları artan çiftçimizi hayal kırıklığına uğrattı. “Limon 0,5 TL’ye düştü” dedi.

Bayraktar, yapılması gerekenleri şu şekilde dile getirdi:

“İhracatın hızlanması için ihracatçının desteklenmesi, yeni alternatif pazarların bulunması, iç ve dış pazar talebine göre kontrollü üretim yapılması gerekiyor. Tarım ve Orman Bakanlığı limon analiz fiyatlarını düşürmeli, biyolojik ve biyoteknik çalışmaları arttırmalıdır. “Narenciye üreticilerine fındıkta olduğu gibi alan bazlı destek verilmeli, ucuz girdiler sağlanmalı, Kooperatifler ve Üretici Birlikleri işler hale getirilmeli. Narenciye fiyatlarının düştüğü yıllarda devlet müdahale etmeli ve çiftçiler kaderine terk edilmemelidir. “

haberyigilca.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu