Haber

İngiltere Başbakanı Sunak: Enflasyonu düşürmek zor olacak ve zaman alacak

Yüksek enflasyon nedeniyle ağır eleştirilerin hedefi olan İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, iş dünyası temsilcileriyle yaptığı toplantıda enflasyonu bu yıl sonunun prestijiyle yarıya indirerek yüzde 5’e indirme taahhüdünü yineledi. .

“ZOR OLACAĞINI VE ZAMAN ALACAĞINI HER ZAMAN SÖYLEDİM”

Çok yüksek olan enflasyonu düşürmek için faiz oranlarına zam yapıldığını belirten Sunak, ” Enflasyonu düşürmenin kolay olacağını hiçbir zaman söylemedim. Her zaman zor olacağını ve zaman alacağını söyledim. Açıkçası durum son birkaç ayda daha da zorlaştı, ancak hükümet bu hedefe ulaşmak için planına bağlı.” sözlerini kullandı.

“BİRİSİ BUNUN KISA YOL OLDUĞUNU SÖYLÜYORSA BU SANA DÜRÜST DAVRANMADIĞI DEMEKTİR”

Sunak, enflasyonu düşürmek için gerekli adımları attıklarını belirterek, ” Hiç kimse bir durgunluk görmek istemiyor ve Birleşik Krallık ekonomisi, durgunluktan sağ çıkarak beklenenden daha güçlü bir performans gösterdi. Öncelikli hedefimiz enflasyonu yarı yarıya düşürmek. Biri bunun kestirme olduğunu söylerse, bu sana karşı dürüst olmadığı anlamına gelir.dedi.

“ENFLASYONU DÜŞÜRMEK KOLAY DEĞİL”

Hükümetin yaşam maliyeti kriziyle mücadelede hane halkına desteğini sürdüreceğini belirten Sunak, ” Tekrar etmeliyim ki enflasyonu düşürmek için çalışıyoruz ve bu kolay değil.” söz konusu.

BOE BUGÜN 13. KEZ YÜKSELDİ

İngiltere Merkez Bankası, enflasyonla mücadele kapsamında bugün 13’üncü kez faiz artırımına giderek politika faizini yüzde 4,50’den yüzde 5’e çıkardı. Dün açıklanan bilgilere göre yıllık enflasyon Mayıs ayında değişmeyerek yüzde 8,7’de kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu