Haber

Yaylacık’ta tapu heyecanı

Nilüfer Belediyesi’nin Yaylacık Mahallesi’ndeki 100 hektarlık alanda imar planı çalışmaları tamamlandı. 7 yıllık bekleyişi mutlu sona eren bölge halkı unvanlarını lider Turgay Erdem’den aldı.

Nilüfer Belediyesi, Yaylacık İlçesi’nde de köyden mahalleye dönüşen bölgelerin planlı kalkınması için imar planı çalışmalarını tamamladı. Yaylacık Meydanı’nda düzenlendi.
Törende 888 hak sahibine unvanları verildi. Törene Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Fazilet, Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcıları, idari müdürler, muhtarlar ve yöre halkı katıldı.

Bölgedeki 7 yıllık bekleyişin analiz edilmesinden memnuniyet duyduklarını belirten Önder Turgay Fazilet, “Bildiğiniz gibi bu bölgedeki ölçeklendirme çalışması fiilen 2016 yılında tamamlandı. Hazine Müsteşarlığı tarafından başvuru iptal edilmiş ve yeniden başvuru zorunluluğu doğmuştur. Ortada arazi yönetmeliği ile ilgili yönetmelikte değişiklik oldu ve tüm bunlar sürecin uzamasına neden oldu.

Gecikmeli de olsa 1/1000 ölçekli Yaylacık İmar Planı Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kadastro Müdürlüğü’nce onaylanarak Nilüfer Tapu Müdürlüğü’nce tescil edilerek imarlı tapuları verildi. Bu çalışma ile Yaylacık İmar Planı içerisinde yer alan 100 hektarlık arazi üzerindeki tapuların imarlı tapu haline gelmesi sağlandı. 473 adet kadastro parseli uygulamaya alınmış, 460 adet imarlı tapu tescili yapılmıştır. Bu uygulama ile Kayapa’nın ana asfaltı üzerindeki parsellerde ruhsat alınabilen ve yapılaşma yapılabilen ticari imarlı 0,80 emsalli ticaret bölgesinde parsellerimizi hale getirdik” dedi.

Yapılan çalışmaların Yaylacık’ın kalkınmasına büyük katkı sağlayacağını kaydeden Lider Fazilet, “Ayrıca imar içerisinde yol, park alanları, okul alanları, belediye hizmet alanları ve benzeri kamuya ait alanlar gibi umuma ait alanların mülkiyet sorunu da devam ediyor. mahallemizde imar planı çözülmüş ve servislerin asfaltı yapılmıştır. Bildiğiniz gibi pandemi ve deprem sonrasında insanlar şehir hayatından uzak durmayı ve doğa ile iç içe yaşamayı tercih ediyor. Yaylacık mahallesi bu anlamda tercih edilen çekici alanlardan biri olacaktır. Herkese çalışmaları ve amelleri hayırlı olsun” dedi.

Törende bir konuşma yapan Yaylacık Mahalle Muhtarı Naci Kurçin, bölgeye yaptığı hizmetler ve imar planı çalışmalarından dolayı Nilüfer Belediyesi’ne teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Önder Turgay Fazilet hak sahiplerine tapuları dağıttı.
 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

burhaniye-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu