Haber

YSK koruması altındaki kadın seçmenlere ilişkin karar

14 Mayıs seçimleri öncesi kendini savunma kararı alan kadın seçmenlerin oy kullanıp kullanamayacağı tartışmaları gündeme geldi. 31 Mart seçimlerinde 30 bin civarında olan seçmen sayısının bu seçimde daha da yüksek olduğu iddia ediliyor. Adreslerinin öğrenileceği endişesiyle sandığa gitmeyen binlerce kadın, Yüksek Seçim Kurulu’ndan (YSK) teslim alındı.

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nın konuyla ilgili başvurusuna dikkat çeken YSK, koruma kararı olan seçmenin bildirmesi halinde, sandık çevresine asılmak üzere sandık seçmen listesinde ad ve soyadlarının baş harflerinin yer almasına karar verdi. ilçe seçim kurulu başkanı, adres bilgileri, anne adı, baba adı, doğum tarihi ve doğum yeri bilgilerinin tamamının ve TC kimlik numarasının ortasındaki 5 karakterin gizlenmesine hükmetti.

Ayrıca kurul, sandık kurulu tarafından kullanılacak olan sandık seçmen listesindeki tüm bilgilerin yer almasına ve seçmen sorgulama ekranının bu seçmenlere bilgi ve onay verilerek kapatılmasına karar verdi. (HABER MERKEZİ)

kigi-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu