Haber

Yönetmen Aydın Bağardı için AKM’de tören düzenlendi.

Ölürayak ve Yalnız gibi birçok dizinin yönetmen koltuğunda oturan ve 64 yaşında hayatını kaybeden Aydın Bağardı için tören düzenlendi.

27 Şubat’ta böbrek yetmezliği nedeniyle hayatını kaybeden Bağardı için Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Yeşilçam Sineması’nda düzenlenen anma törenine sinema dünyasından birçok isim katıldı.

Saygı duruşu ile başlayan anma töreninde Aydın Bağardı’nın dizi ve filmlerinden sahneler de gösterildi.

Anma töreninde konuşan Bağardı’nın kuzeni Gönül Uygur, çocukluklarını birlikte geçirdiklerini belirterek, “Aydın çocukken yaz tatillerini Bilecik’te geçirirdi. O yıllarda kazanması zor olan Eskişehir Maarif Koleji’ni kazandı. , yüksek başarı ile. Lisede okurken hafta sonları Eskişehir’den Bilecik’e gidiyordu. “Gelip beraber oynardık. Kardeşten çok kardeş gibiydik.” dedi.

Ölümünün tüm aileyi derinden sarstığını ifade eden Uygur, “Çok dürüst ve nezih bir karakterimizi kaybettik. Ailece fikrine ve aklımıza danıştığımız biriydi. Analizler hepimiz için verimli geçti. Çok üzgünüm. , onu çok özleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Bütün yönetmenler gibi o da istediği filmi çekemeden ayrıldı”

Yönetmen Atalay Taşdiken de Aydın Bağardı’nın her zaman gülen, hayata pozitif bakan ve umudunu asla kaybetmeyen bir insan olduğuna dikkat çekti.

“Ahirete göçen hemen hemen bütün yönetmenler gibi o da istediği filmi çekemeden gitti. Bu hepimizin kaderi. Onunla çok tatlı anılarımız oldu. ekonomik şartlar türk sanat müziği solisti bir bayanın klibini çekmiş bizim stüdyomuzda montajını yapıyordu çok düzenli güzel klip çekmiş klibi izledim kilolu bakmış.Aydın’ı o zamanlar çok çaresiz görmüştüm.Yapacak bir şeyi yoktu bu hassasiyet karşısında.Rahmetli babam o sırada stüdyodaydı.Ses dinlememiştim,ses dinlememiştim. Günlerdir edit yapılırken seni dinliyordum.Sizi izliyordum bu saate kadar tanıyamadım çok pişmanım.’ Kadın bir kaç dakika sonra yumuşadı ve klibi kabul etti.Bu olaydan sonra Aydın babamın büyük bir hayranı oldu.Hala yerlerde sohbet ediyorlar.Allah mekanlarını cennet eylesin.”

Yönetmen Nazif Tunç ise, Bağardı’nın herkese yetkin yaklaşmasını bilen ve genç sinemacılara destek olmayı görev edinmiş bir yönetmen olduğunu söyledi.

Bağardı’nın çok iyi filmler yaptığına işaret eden Tunç, “Yönetmenler biraz sert oluyor özellikle setlerde. Aydın’ın soyadı Bağardı ama çok yumuşak bir adamdı. Bir gün soyadım ‘bağardı’ oldu, değil. ‘bağardı’. 2013-2014’te sinema eklerinde birlikte çalıştık. Neredeyse projesi olan ama ilk sinemasını yapmak isteyen herkesin koşulsuz kanadı olmak için bir çabası var.” dedi.

Usta yönetmen dün Bilecik Merkez Şerifpaşa Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Bilecik Şehir Mezarlığı’na defnedildi.

Aydın Bağardı Hakkında

Sinema kariyerine TRT yapımlarında yönetmen yardımcısı olarak başlayan Aydın Bağardı, “Tohum Toprak”, “Kartal Uçar” ve “Dudaklar Kalbe” gibi dizilerde yönetmen yardımcılığı yaptı.

1991 yılında Ölürayak filmiyle yönetmenliğe adım atan Bağardı, birçok dizi, televizyon filmi ve belgeselin de yapımcılığını üstlendi.

Bağardı, en son 2017 yılında yayınlanan “Osmanlı’dan Günümüze Hamalcılar” adlı belgeselin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu